Žákovská rada

Popis funkce a činnosti

Žákovská rada zastupuje žáky v komunikaci s učitelským sborem a vedením AG či jejich komunikaci zprostředkovává, podporuje jejich spolupráci a porozumění. Zabývá se návrhy a problémy vznesenými žáky týkajícími se chodu a aktivit školy a žáků. Garantuje realizaci řešení nalezených po domluvě s vedením. Podporuje žákovské a školní aktivity, posílení rovnoprávných vztahů mezi žáky a napomáhá vzniku pokojného a bezpečného prostředí. V Žákovské radě má každá třída jednoho až dva zástupce.

Aktuální složení Žákovské rady pro rok 2018/2019:

  • Mluvčí za nižší gymnázium: Mia Dedeić (IV.B) - dedeic.mia(zavináč)gmail.com
  • Mluvčí za vyšší gymnázium: Klára Polišenská (V.C) - klara.polisenska(zavináč)email.cz, Daniel Mašek (V.B) - daniel.masek.p(zavináč)gmail.com

Členové:

1.A 5.B
Barbora Součková Daniel Mašek
Mark Sebastián Mázik Sebastian Zvonař
1.B 5.C
Barbora Stárková Klára Polišenská
Vojtěch Stluka Anna Fotijevová
2.A 6.A
Štěpán Bezděk Oldřich Šístek
Lukáš Dvořák Anna Svobodová
2.B 6.B
Alžběta Švábová Lukáš Witzany
Šimon Klíma  
3.A 7.A
Markéta Kalendová Samuel Soukup
Filip Koběrský Tomáš Kaňka
3.B 7.B
Viktorie Tučková Ludmila Čuchalová
Kateřina Pušová Eliška Štolbová
4.A 8.A
Martin Janata Noemi Kotrlá
Aurelie Puzrlová  
4.B 8.B
Mia Dedeić Filip Kafka
Hedvika Šapovalivová Oliver Adámek
5.A  
Petr Junek  
Adam Sojka  

 

Žákovská rada na pražském Arcibiskupském gymnáziu je ve své současné podobě výsledkem školního projektu roku 2008/2009. Tehdy skupina studentů vyššího gymnázia konstatovala, že jim chybí komunikace mezi studenty napříč ročníky o věcech, které je ve škole pálí. A tak vznikla žákovská rada.

A jak na začátky ŽRAGu dnes vzpomínají některé jeho zakladatelky?

Linda Falberová (maturita 2010)

Linda FalberováMile mne překvapilo, že projekt žákovské rady se na AG ujal a rada tvořená z řad studentů i po tolika letech stále funguje. Určitě nebudu mluvit jen za sebe, když poznamenám, že jsem tohle na začátku, při jejím tvoření, nečekala. Tehdy před lety jsme jako studenti byli rozděleni do předem určených skupin pro práci na celoročním projektu. Já a mé kamarádky jsme se tenkrát rozhodly vytvořit projekt, který by měl dlouhodobější smysl. Taktéž jsme při tom myslely na nás jako studenty a chtěly jsme něco, co by bylo pro nás pro všechny přínosné - když už jsme musely na něčem pracovat :) A tak vznikla žákovská rada.

Po bakalárském studiu managementu na VŠE pokračuji studiem International Business Economics na Aalborg University v Dánsku.

 

Lucie Sezemská (maturita 2010)

Lucie SezemskáProč jsme se rozhodli studentskou radu stvořit? Asi jsme nějak vnitřně cítili, že by mělo existovat nějaké „místo“, kde bychom mohli společně s dalšími studenty a také s našimi učiteli prodiskutovat, co nás trápí, co by šlo dělat jinak, lépe apod. Totéž cítím i dnes a ještě zřetelněji z pohledu člena Akademického senátu ČVUT. Je skutečně nutné, aby měli studenti možnost se vyjádřit k otázkám, které se jich týkají, či jiným aktuálním záležitostem. Zároveň je ale třeba, aby si studující uvědomili, jak taková instituce – jako je škola – vlastně funguje. Až po pochopení systému a řízení školského zařízení je možné adekvátně reagovat na různé věci s rozmyslem.

Žákovská rada na AG vyplnila prázdné místo, a to nejen z důvodu chybějícího oficiálního dialogu mezi vedením školy a studenty, ale rovněž mezi samotnými ročníky studentů. Sdílet i názory a zkušenosti např. sextána s primánem může být velmi přínosné, a to věřím, že pro obě strany.

Kromě toho zde nově vznikla šance udělat ze zastupování své třídy v Žákovské radě prestižní záležitost. Do té doby jsem totiž sama několikrát zažila, že volba třídního zástupce v rámci třídy nebyla vždy brána zcela vážně, a tak pomalu ztrácela svůj význam. Osobně by mě docela zajímalo, jak toto probíhá dnes.

Domnívám se, že i komunikace mezi gymnáziem a jeho absolventy, kteří mají zájem o rozvoj českého školství a své „gymnazijní alma mater“, je zajímavou otázkou k zamyšlení do budoucna.

Dnes pátým rokem studuji České vysoké učení technické v Praze a musím říci, že jsem v tomto ohledu asi nemohla volit lépe (tedy až na fakt, že mé inženýrské studium pomalu končí).

Články k tématu Žákovská rada

Žákovská rada bude ve čtvrtek 16. května podporovat stávku VyjdiVen. Od žáků, kteří se chtějí této akce zúčastnit, očekává vedení školy, že předem doručí svým třídním učitelům písemné „Oznámení o nepřítomnosti“ s příslušnými podpisy.

Zveme Vás 30. dubna na vzdělávací program Town Halls s generálem Pavlem a velvyslancem Kolářem.

Zpráva ze IV. mimořádného zasedání Žákovské rady 5.2.2019.

Zpráva ze III. zasedání 15.1.2019 Žákovské rady ve školním roce 2018/2019.

Ve čtvrtek 13. prosince se v prvním a druhém patře uskutečnil již sedmý ročník adventního Jarmarku, ikonické charitativní akce Arcibiskupského gymnázia.

Žákovská rada

Zprávy z I. zasedání 16.10.2018 a II. zasedání 15.11.2018 Žákovské rady ve školním roce 2018/2019.

Rádi bychom vás pozvali na vánoční jarmark, který se bude konat 13. 12. od 15:00 do 18:00.

Školní časopis Agonie prochází v těchto dnech výraznou vizuální i obsahovou proměnou.

Dne 8. prosince 2016 navštívil Arcibiskupské gymnázium Jeho Excelence velvyslanec Spojených států amerických pan Andrew H. Schapiro.

Jak jistě všichni víte, Vánoce se už blíží!! A nejsou to jen Vánoce, ale i náš tradiční Jarmark organizovaný samotnými studenty.

Stránky