Historie budovy

Školní budova se nachází na rohu náměstí Míru a Korunní ulice, přímo před vstupem do metra. Je nápadná oblým nárožím, kterým se do budovy vstupuje a které na svém vrcholu nese astronomickou kopuli korunující celou stavbu.

Majitelem i stavebníkem budovy je Kongregace školských sester sv. Františka, jíž patří i sousední Křesťanský domov mládeže.

Funkcionalistická stavba představuje špičkovou úroveň své doby jak estetickým ztvárněním, tak řadou technických řešení. Zvlášť nápadné jsou vějířovitě se rozevírající místnosti ve všech patrech oblého nároží, dále horní - původně obytné - podlaží s lodžiemi po obou stranách budovy, kopule pro astronomická pozorování, důmyslný vzduchotechnický systém původně větrající a vytápějící podzemní tělocvičnu, aulu i další prostory atd.

Budova byla v průběhu své existence postižena řadou necitlivých úprav (nové vnitřní instalace za hliníkovými podhledy, kovové vstupní dveře, zrušení francouzských oken, poškozené parketové podlahy atp.). Běžná údržba se rovněž dlouhou dobu zanedbávala.

Velkou předností budovy je její moderní koncepce.

V galerii si můžete prohlédnout dvojice fotografií z nově postavené budovy a ze současnosti (foto Daniel Ort a Tereza Havlíková).

Galerie: