Učitelé Arcibiskupského gymnázia na cestách za vzděláním
V rámci programu Erasmus+ se v uplynulém dvouletém období zúčastnilo 10 pedagogů Arcibiskupského gymnázia v Praze různorodých zahraničních kurzů zaměřených na profesní i osobní rozvoj. Učitelé vyjeli do několika evropských zemí, jak na sever, tak i na jih, kde se věnovali tématům jako wellbeing ve školním prostředí, kulturní a umělecká gramotnost, inovativní metody výuky, ekologie, věda či podpora udržitelného rozvoje.
Kurzy poskytly nejen nové odborné poznatky a inspiraci pro výuku, ale také prostor k výměně zkušeností s kolegy z jiných zemí. Velký důraz byl kladen na propojení teorie s praxí, duševní pohodu učitelů i studentů a rozvoj moderních kompetencí.
Zahraniční zkušenosti pedagogů přinášejí pozitivní dopad pro celou naši školu. Posiluje se otevřenost vůči novým přístupům, inovacím a mezinárodní spolupráci. Škola se díky tomu stává modernějším a inkluzivnějším prostředím, které lépe reaguje na potřeby dnešních studentů. Inspirativní výuka, důraz na duševní pohodu i globální témata podporují všestranný rozvoj žáků a jejich aktivní zapojení do aktuálních témat a dialogu o budoucnosti nejen vlastní profesní dráhy, ale i společenské odpovědnosti.
Samotní pedagogové hodnotí proběhlé aktivity jako inspirující, mnozí na ně odjížděli s jistými obavami, jak zapadnou v cizím prostředí, ale vraceli se spokojení a nadšení, všude se setkali s vlídným přijetím a pozitivně naladěnou skupinou kolegů sdílejících podobné obavy, ale hlavně nadšení a radost z učení a nadějí v příští generace studentů a mladých lidí. Mnozí si také přivezli kontakty pro navázání možné budoucí spolupráce.
Získané prostředky fondů EU tak obohacují výuku a přispívají k vytváření podnětného a otevřeného školního prostředí i na AGčku. Program Erasmus+ posiluje mezinárodní rozměr naší školy a podporuje celoživotní vzdělávání pedagogů.
Ondřej Plíva