Arcibiskupské gymnázium už počtvrté pořádá benefiční swap na podporu udržitelnosti a posilování místní komunity. Přijďte odložit již nepotřebné kousky, vybrat jiné, popovídat si a naladit se na jaro.
Swap je výměna oblečení, doplňků a drobných předmětů do domácnosti. Věci přinesete, odložíte, dobrovolníci je roztřídí a Vy si naopak vyberete, co se líbí Vám.
Vybrané finanční prostředky budou využity pro potřeby modernizace gymnázia. Zbývající věci předáme partnerským dobročinným organizacím.
📅Kdy?
Ve čtvrtek 12. března 2026 od 17:00 do 19:00.
💸Za kolik?
Pro návštěvníky starší 18 let je vstupné 100,- Kč.
❓Jak?
Můžete (ale nemusíte) přinést oblečení, doplňky a další předměty, které jsou funkční, ale už je nepotřebujete a mohly by udělat radost někomu dalšímu. Odnést si můžete cokoliv, co se vám bude líbit. Na místě bude k dispozici dětská herna, kde Vám děti pohlídají naše žákyně a žáci.
Vítáme do swapu cokoliv, čím chcete udělat radost ostatním. Neváhejte přinést i pánské oblečení, boty, případně pokud máte starý odblokovaný telefon s nabíječkou. Podpoříme tím organizaci pomáhající lidem na okraji společnosti. Můžete se přijít jen podívat nebo si jen něco vybrat.
🧠Proč?
Tříděním, recyklací a posíláním věcí dál šetříme energii, planetu a prodlužujeme životní cyklus výrobků.
Každému z nás udělá radost pořídit si čas od času něco nového. Zároveň však jenom v Česku každý rok vyhodíme okolo 180 tisíc tun textilu. Kvůli nesmírné nadprodukci rychlé módy je již údajně v tuto chvíli na planetě dost oděvů pro 6 – 7 budoucích generací. Výroba levného oblečení nás nejenom zahlcuje, ale přitom nezajišťuje v zemích původu důstojnou mzdu za práci a spotřebovává neuvěřitelné množství vody a energie.
Můžeme vystoupit z tohoto nezdravého procesu tím, že se vyhneme impulzivním nákupům, budeme sdílet, vyměňovat, opravovat. Zároveň nám tak vzniknou nové příležitosti k setkávání se sousedy, kolegy, přáteli. Zodpovědné a šetrné chování nemusí znamenat utrpení a odříkání – můžeme si ho společně užít!
Těšíme se na vás!