Základy společenských věd a občanská výchova

Občanská výchova a základy společenských věd usilují o porozumění světu kolem sebe i sobě samému skrze mnohovrstevnatý pohled společenských věd.

Cíle výuky: 

Cíle výuky našeho předmětu nejsou jen čistě znalostní, především na nižším stupni usilujeme o rozvinutí komunikačních, sociálních existenciálních kompetencí. Věříme totiž, že pro před každým z nás, ať už se v budoucnosti vydá jakýmkoli směrem, stojí velký úkol: nalezení sebe samého a svého vlastního místa uprostřed světa.

Naším základním cílem je proto nejen připravit studenty pro další studium zvolených oborů v rámci humanitních věd, ale také posílit a rozvinout mnohé kompetence dobrého občana a člověka.

Hodinová dotace: 

V primě až tercii je zařazena jedna hodina občanské výchovy za týden. V kvartě až sextě dochází k jakési přestávce, a teprve v septimě přichází dvě hodiny společenských věd a v oktávě hodiny tři. Ve vyšších ročnících je samozřejmě možnost volby společenskovědního semináře, který je zaměřen nejen na rozšíření učiva, ale také k možnosti složit ze ZSV maturitní zkoušku.

Co učíme: 

V nižších ročních postupně otevíráme mnohá témata nejen společenských věd, ale i každodenního života (např. rodinný život, sociálně-patologické jevy, dospívání či lidská práva), tak abychom studenty nejen stručně informovali, ale také podněcovali k samostatnému tázání a uvažování.

V septimě je naše pozornost věnována především psychologii, v oktávě pak sociologii, politologii, ekonomii, právu a problematice evropské integrace.

Jak učíme: 

Především v nižších ročnících používáme takové výukové postupy a metody, které povzbuzují samostatnou (či skupinovou) práci studenta. Také ve společenskovědních seminářích navštěvujeme specializované instituce, knihovny atd.

Jako velmi dobré se také jeví požadování obhajoby písemné maturitní práce jako nedílné části maturitní zkoušky ze ZSV, neboť právě zde má student pozoruhodnou možnost samostatného kladení otázek týkajících se nejrůznějších sfér společenských věd.

Učebnice a další materiály: 

Pro výuku společenských věd doporučujeme běžně používané základní učebnice, které je ovšem (především pro maturanty) doplňovat samostatným studiem rozšiřující literatury.